Ministerstwo Kultury przejmuje współzarządzanie Teatrem Słowackiego w Krakowie

Rząd Polski postanowił, że Juliusza Słowackiego Theater w Krakowie będzie zarządzane wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzję tę zapowiedział na miejscu Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury. Wcześniej teatr był pod zarządem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Po premierze sztuki „Wesele”, w reżyserii Mai Kleczewskiej, która odbyła się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, minister Sienkiewicz poinformował publiczność o zmianie w zarządzaniu teatrem. Zaznaczył, że instytucja będzie teraz zarządzana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Taki krok nie jest niespodzianką. Marszałek Województwa Małopolskiego zwrócił się z takim wnioskiem do ministerstwa już wcześniej. Piotr Gliński, minister kultury za rządów PiS, rozważał w 2021 roku przejęcie zarządzania teatrem jako wspólnej instytucji kultury, ale ostatecznie do tego nie doszło.

Aktualny minister kultury, Bartłomiej Sienkiewicz, postanowił teraz przystać na ten wniosek. Sienkiewicz powiedział: „Od dawna była przygotowywana decyzja o współprowadzeniu Teatru Słowackiego przez ministerstwo kultury. Kraków zdobędzie tym samym drugą narodową scenę”. Minister prosił o cierpliwość w realizacji tej decyzji, podkreślając, że wszystkie formalności są przygotowane, ale chce poczekać z podjęciem decyzji do końca wyborów.

Na koniec Krzysztof Głuchowski, dyrektor naczelny i artystyczny teatru od 2016 roku, wyraził swoje zadowolenie z tej decyzji, twierdząc, że jest to ważny dzień dla teatru oraz docenienie jego wkładu w kulturę. Teatr działa nieprzerwanie od 1893 roku i służył jako scena narodowa na przełomie XIX i XX wieku.