Warszawski ratusz promuje ekologiczne zachowania: "Myślę, nie marnuję opakowań"

Akcja edukacyjna pod hasłem „Myślę, nie marnuję opakowań”, zorganizowana przez warszawski ratusz, została zapoczątkowana tydzień temu, dokładnie 23 stycznia, zbiegające się z Dniem bez opakowań foliowych. Celem tej akcji jest przekonanie klientów odwiedzających trzy szczegółowo wybrane targowiska w stolicy do korzystania z toreb wielorazowych, jako alternatywy dla jednorazowych opakowań.

W Polsce każdego roku, na rynek wprowadza się około 6 milionów ton różnego rodzaju opakowań. Z tego ogromnego obciążenia dla środowiska udaje się odzyskać tylko ok. 1,5 mln ton. Tylko połowa tej masy trafia następnie do recyklingu. Sami mieszkańcy Warszawy są odpowiedzialni za produkcję aż 800 tysięcy ton odpadów rocznie.

Głównym celem kampanii „Myślę~ nie marnuję opakowań” jest wpłynięcie na zmianę nawyków konsumenckich mieszkańców Warszawy, tak aby ograniczyć ilość produkowanych odpadów i w ten sposób przyczynić się do ochrony środowiska.

Edukatorzy z ratusza realizują swoją misję na trzech wyznaczonych warszawskich targowiskach: na Mokotowie, na rogu ulic Wołoskiej i Odyńca; na Pradze-Południe, na skrzyżowaniu ulic Egipskiej i Afrykańskiej oraz na Targówku, przy ul. Rembielińskiej 7A. Podczas tych spotkań, dystrybuują oni torby wielorazowe oraz materiały edukacyjne, ale przede wszystkim dzielą się swoimi kompetencjami w zakresie oszczędzania zasobów, minimalizacji odpadów oraz ponownego wykorzystywania niepotrzebnych przedmiotów.

W ramach działania tej kampanii, urząd miasta udostępnił specjalne szafy, w których umieszczone są tzw. torby bumerangi (czyli takie, które wracają do obiegu po wielokrotnym użyciu) oraz woreczki wielorazowe. Większość z nich została uszyta przez miejskie jednostki, takie jak szkoły, domy kultury czy ośrodki pomocy społecznej. Wszyscy odwiedzający targowiska mogą skorzystać z tych opakowań lub przynieść zbędne z domu, aby podzielić się nimi z innymi.