Ambitne plany Rafała Trzaskowskiego na drugą kadencję prezydentury miasta: 100 projektów do zrealizowania

Podczas swojego pierwszego mandatu jako prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski zrealizował wiele projektów, w tym budowę Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego czy mostu dla pieszych i rowerzystów. Na drugą kadencję prezydent przedstawia kolejną setkę inicjatyw priorytetowych. Wśród nich znajdują się plany przekształcenia ulicy Okrzei na Pradze oraz realizacja programu Warszawa Chroni.

Kwestia bezpieczeństwa mieszkańców była często poruszana przez prezydenta Trzaskowskiego podczas kampanii wyborczej. Zapowiedział on m.in. program Warszawa Chroni, który ma na celu podniesienie odporności stolicy na różnego rodzaju zagrożenia i kryzysy. Na ostatniej sesji radni m.st. Warszawy przeznaczyli już ponad 70 milionów złotych na ten cel. Program ten obejmuje zarówno inwestycje (m.in. w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dostępu do wody, zakupu sprzętu drogowego, cystern do wody, rozbudowy monitoringu), jak i działania edukacyjne. Łączny koszt programu Warszawa Chroni to blisko 120 milionów złotych, które mają zostać przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców stolicy.

Na starcie drugiej kadencji prezydenta Trzaskowskiego najważniejszymi priorytetami są projekty związane z tworzeniem nowego centrum Warszawy, które obejmuje takie aspekty jak „zielona” przemiana ulic (m.in. Chmielna, Bracka, plac Centralny, Złota, Zgoda, Krucza). Szczególne miejsce zajmują kwestie kulturalne, w tym budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz wsparcie dla przedsiębiorców działających w centrum miasta.

W ramach projektu Nowe Centrum Warszawy powstają nowe parki (Park nad obwodnicą na Ursynowie i Park Żerański) oraz realizowane są kolejne inicjatywy związane z retencją. Dodatkowo na dachach miejskich budynków instaluje się panele słoneczne, a na torach kolejowych sadzi rozchodnik. Przeprowadza się także prace związane z rozbetonowywaniem wielu miejsc w mieście.

Prezydent Trzaskowski nie zapomina również o potrzebie rekreacji mieszkańców – zarówno tej aktywnej, jak i biernie spędzanego czasu wolnego. W tym celu planuje realizację projektów takich jak Nowa Skra, tor łyżwiarski na Stegnach czy baseny na Namysłowskiej. Dla miłośników kultury, poza otwarciem MSN oraz nową siedzibą Sinfonii Varsovii, mają powstać nowe domy kultury (na Żoliborzu i Śródmieście), a także Kulturoteka w Wesołej.