Kontrowersyjne zajęcia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie: wykładowczyni zabija karpia, sprawa trafiła do prokuratury

W mediach społecznościowych pojawiło się bulwersujące nagranie, które zostało udostępnione przez Fundację Viva!, zajmującą się ochroną praw zwierząt. Na filmie można zobaczyć drastyczną scenę z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, gdzie profesorka dokonuje żywego okaleczenia karpia, odcinając mu głowę. Fundacja Viva! uważa, że taka praktyka to istne znęcanie się nad zwierzętami i zdecydowała się zawiadomić o tym fakcie prokuraturę. Wobec powstałej sytuacji, rektor uczelni postanowił zainicjować postępowanie dyscyplinarne przeciwko wykładowczyni.

Na przeszło drastycznym nagraniu można zaobserwować pracownika naukowego ubranego w biały fartuch, który z nożem w ręku przecina głowę karpia. Podczas tego procesu jedna ze studentek pyta prowadzącą zajęcia, czy ryba doświadcza bólu i duszności po wyjęciu jej z wody, a przed przekrojeniem głowy? Profesorka odpowiada na to zapewniając, że ryba nie cierpi, gdyż podczas cięcia przerywany jest jej rdzeń kręgowy. Jednak studentka nie daje za wygraną i pyta ponownie o moment między wyjęciem z wody a przecięciem rdzenia, na co wykładowczyni odpowiada, że ryba posiada zapas tlenu i nie cierpi. Po upływie 30 minut od cięcia, kamera filmuje półprzeciętą jeszcze żyjącą głowę ryby.

Informacje zamieszczone na stronie internetowej Fundacji Viva! wskazują, że kontrowersyjne zajęcia z anatomii odbyły się pod opieką jednej z profesorek Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Film ukazujący brutalne zabijanie karpia podczas zajęć został przesłany do fundacji przez anonimowego informatora.