Rozpoczęcie Krakowskich Nocy 2024 z Nocą Kin Studyjnych

Edycję Krakowskich Nocy 2024 zainaugurowała Noc Kin Studyjnych, której początek miał miejsce nocą. Jest to część cyklu kulturalnych wydarzeń w Krakowie, które mają miejsce od kwietnia do października. Jest to atrakcyjna oferta dla tych, którzy chcą poznać krakowską kulturę poprzez szereg wieczornych wydarzeń. Jak zawsze, jako pierwsza odbywa się Noc Kin Studyjnych, a następnie zapraszamy na Noc Muzeów, Teatrów, Tańca, Jazzu, Cracovia Sacra i Poezji.

Krakowskie Noce to cykl imprez kulturalnych wpisanych w kalendarz miasta, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów każdego roku. Ich celem jest promowanie kultury, dziedzictwa i możliwości twórczych. Składa się z siedmiu części: Noc Muzeów (od 2004 r.), Noc Teatrów i Noc Jazzu (od 2007 r.), Noc „Cracovia Sacra” (od 2008 r.), Noc Poezji (od 2011 r.) Noc Tańca (od 2018 r.) oraz najnowsza w serii – Noc Kin Studyjnych – od 2020 r.

Program każdej z nocy jest niepowtarzalny, oparty na temacie przewodnim lub prezentuje premiery i projekty z ostatniego sezonu artystycznego. Krakowskie Noce cieszą się stale rosnącą popularnością, przyciągając co roku tysiące mieszkańców Krakowa i turystów. W poprzedniej edycji wzięło udział około 200 tysięcy osób, a projekt został uznany za wydarzenie roku 2023 w plebiscycie portalu Love Kraków.

20 kwietnia odbyła się Noc Kin Studyjnych, podczas której mieliśmy okazję skorzystać z oferty krakowskich kin studyjnych: Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Kika i Sfinks. Te kina przygotowały specjalne oferty na ten dzień, a w kolejnych miesiącach będą również zapraszać do muzeów, teatrów, księgarń, klubów, na miejskie place, do domów kultury, kościołów i nawet do miejsc, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających.

W najmłodszej odsłonie cyklu – Noc Kin Studyjnych – krakowskie kina studyjne świętowały razem 5. edycję tego wydarzenia. W kinie Paradox mogliśmy zobaczyć wielowymiarową refleksję na temat sztuki filmowej i magii kina. Kinematograficzne Mikro celebrowało Rok Gombrowicza poprzez projekcje „Pornografii”, a Agrafka odświętowała urodziny Jerzego Stuhra, podczas których kinem władali sam Profesor oraz ekipa filmowców.

W kinie Kijów mogliśmy obejrzeć „Hity Krakowskiego Festiwalu Filmowego”, o których opowiedział nam dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat. W kinie Pod Baranami odbyły się natomiast dwa specjalne pokazy filmów Wima Wendersa „Niebo nad Berlinem”, które mogliśmy podziwiać z projektora 35 mm, a hołd złożony choreografce Pinie Bausch obejrzeliśmy w 3D.

Na najmłodszych czekało spotkanie z przygodami Baltazara Gąbki, Smoka Wawelskiego, Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka oraz Don Pedra − szpiega z Krainy Deszcowców, karramba! Do propozycji dla dzieci dołączyła także Kinowa Gra Miejska, która odbyła się 20 kwietnia w godzinach 10:00-14:30 i została zorganizowana przez Fundację Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison we współpracy z Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo Józefitów.