Wiosenne przebudzenie Warszawy: piękno kwitnących kwiatów i nowo posadzonych drzew

Warszawa, stolica Polski, powitała wiosnę w pełnej okazałości. Zauważalne są na każdym kroku bujnie kwitnące dywany tulipanów i żonkili w parkach, a miejskie donice pełne są kolorowych bratków. Dodatkowo, zachwycająca wiśnia 'Kanzan’, która kwitnie zjawiskowo o tej porze roku, jest tylko jednym z wielu roślinnych widoków do podziwiania.

Szacuje się, że mieszkańcy Warszawy mogą podziwiać ponad 5 milionów kwitnących kwiatów. Tulipany w Ogrodzie Saskim, stokrotki i lak wonny w donicach na Krakowskim Przedmieściu czy różnobarwne bratki rozlokowane na przystankach komunikacji miejskiej to tylko niektóre z nich. Wiosenna paleta obejmuje również narcyzy w różnych odmianach, irysy żyłkowane, krokusy, cebulice, śnieżniki oraz śnieżyczki i śnieżyce. Te aromatyczne i kolorowe rośliny zdobią m.in. parki warszawskie, skwery, a nawet pasy drogowe.

Nie tylko kwiaty posadzone w ziemi są źródłem piękna, ale także te kwitnące na drzewach. W ostatnich dniach szczególnie zauważalne stały się różowe kwiaty wiśni 'Kanzan’, które można zauważyć m.in. przy ul. Żytniej w dzielnicy Wola.

Warszawa jednak nie tylko kwitnie, ale również się zieleni za sprawą nowo posadzonych drzew. Liczba tych ostatnich rośnie, co jest dobrze widoczne np. na placu Bankowym, gdzie posadzono 9 dębów i utworzono nowe zielone rabaty z irgą błyszczącą. To dodatek do prac z poprzedniego roku, kiedy to na placu stanęło 20 nowych drzew. Na Żoliborzu, przy tworzącym się skwerze Krasińskiego, tej wiosny posadzono 24 nowe drzewa różnych gatunków, takie jak świerk, klon, sosna czarna czy dąb szypułkowy. Docelowo po zakończeniu całej inwestycji będzie tam rosło 111 nowych drzew.

Inne rejony miasta również przechodzą transformację zieleni. Trwają prace przy sadzeniu pierwszych drzew na ul. Chmielnej, gdzie poza charakterystycznymi platanami pojawią się m.in. wiązy, wiśnie, robinia i lipa. Do końca roku przy odnowionej ulicy będzie rosło aż 95 drzew. Podobną liczbę, bo aż 94 drzewa, planuje się posadzić wzdłuż ul. Wolskiej i Kasprzaka, na miejscu dawnych torów tramwajowych. Prace przy sadzeniu pierwszych szpalerów już się rozpoczęły.

Warszawscy leśnicy również mogą pochwalić się nowymi nasadzeniami. W tym roku posadzili już 6 tys. drzew, a do końca wiosny planują wzbogacić stołeczne lasy o kolejne 5,2 tys.