Bielany wzbogacą się o dwukilometrowy park linearny pełen zieleni

Zarząd Dróg Miejskich planuje znaczącą inwestycję na warszawskich Bielanach. Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego zostaną obsadzone 170 nowymi drzewami. Zwiększy się też liczba krzewów i bylin. Te działania są częścią planu stworzenia dwukilometrowego parku linearnego w tej okolicy. Wszystko wskazuje na to, że bielańscy mieszkańcy będą mieli okazję cieszyć się nowym zielonym miejscem już podczas najbliższych wakacji – pod warunkiem, że realizacja projektu przebiegnie zgodnie z założeniami.

Na przestrzeni ostatniego roku, ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego przeszły remont. Prace obejmowały odnowienie chodników, drogi rowerowej (wraz z uzupełnieniem brakujących odcinków) oraz jezdni. W ramach tych działań Zarząd Dróg Miejskich zasadził 61 nowych drzew, a także zadbał o dodatkowe nasadzenia krzewów i bylin.

Podczas remontu zauważono potencjał dla dalszego rozwoju tej przestrzeni. Zapowiedziano kolejny etap inwestycji, który ma odpowiadać na potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Wykonawca parku linearnego zostanie wyłoniony w drodze przetargu. Obiekt o długości około dwóch kilometrów zostanie wzbogacony o kolejne nasadzenia.

W parku znajdzie miejsce 170 nowych drzew, takich jak topole, klony, lipy czy dęby. Powstaną szpalery, które będą zacieniać okolicę i izolować od hałasu oraz pyłów. Tam, gdzie infrastruktura podziemna uniemożliwia posadzenie drzew, posadzone zostaną soliterowe krzewy, na przykład wiśnia piłkowana. Przewidziano także obsadzenie około 700 m2 niskimi i wysokimi trawami, które dodadzą uroku okolicznym ulicom.

Projekt uwzględnił również potrzeby zwierząt zamieszkujących te tereny. Dla ptaków przewidziano 2 tysiące metrów kwadratowych krzewów, które będą dla nich jak stołówka. Posadzone tam zostaną m.in. dereń, śnieguliczka, berberys czy róża. Pomyślano również o owadach. Obszar przeznaczony dla zapylaczy powiększy się o około 700 m kw. miododajnych bylin rosnących wzdłuż ulic. Na terenie parku pojawią się także domki dla motyli i innych owadów, co będzie podkreślało harmonię między fauną a florą.