Grupa przestępcza wyłudziła 24 mln zł z ARiMR – prokuratura skierowała akt oskarżenia

Informacje uzyskane przez Radio ZET wskazują, że Prokuratura Regionalna w Warszawie podjęła działania prawne przeciwko pięciu osobom. Osoby te, będąc częścią zorganizowanej grupy przestępczej, dokonały wyłudzenia sumy 24 mln złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dodatkowo podejrzane są o próbę wyłudzenia kolejnych 4,5 mln złotych.

Grupa, w skład której wchodzili między innymi producenci owoców i warzyw, zdobywała środki finansowe na projekty takie jak budowa sortowni czy magazynów. Do tego celu wykorzystywano sfałszowane dokumenty, zawyżone faktury i nieprawdziwe kosztorysy.

W akcie oskarżenia prokuratura opisuje mechanizm działania grupy. Rafał R., jako założyciel grupy R., od drugiego wniosku realizował wyłudzenia środków finansowych z ARiMR. W tym celu przedkładał fałszywe faktury, specyfikacje, protokoły oraz kosztorysy. Dokumenty te były wystawiane we współpracy z innymi oskarżonymi, którzy byli członkami grupy R. Wszystkie działania były konsultowane z Krzysztofem G., Andrzejem S., Maciejem T.

Prokuratura opisuje również, że wiele osób współpracowało z oskarżonymi, pomagając im w wyłudzaniu funduszy. Elżbieta M., która przygotowywała kosztorysy, oraz Sławomir K., który podpisywał się pod tymi dokumentami oraz protokołami, to tylko niektóre z nich. Oskarżeni Krzysztof G., Andrzej S. oraz Maciej T. podzielili między siebie kwotę wyłudzonego dofinansowania z ARiMR. Dzięki temu mogli wypłacać podwyżki wynagrodzeń i premie w latach 2012-2015.