Skandaliczny mord na 22-latce w Włoszech. Siostra ofiary obarcza winą patriarchat i kulturę gwałtu

Szokujące morderstwo młodej 22-letniej Giulii Cecchettin przeraziło całe Włochy. Kobieta została brutalnie zamordowana przez swojego byłego partnera. Elena Cecchettin, siostra tragicznie zmarłej Giulii, skierowała list do popularnej włoskiej gazety „Corriere della Sera”. W piśmie zdecydowanie stwierdziła, że za przemoc wobec kobiet odpowiada patriarchalna struktura społeczeństwa i dominująca kultura gwałtu.

Zbrodnia na Giulii Cecchettin wstrząsnęła każdym zakątkiem kraju. Młodą studentkę odnaleziono martwą 18 listopada w regionie Friuli-Wenecji Julijskiej, leżącym na północnym wschodzie Włoch. Przez tydzień trwały poszukiwania dziewczyny, która nie powróciła do domu po spotkaniu z byłem chłopakiem, Filippo Turettą.

Śledztwo wykazało, że życie 22-latki zostało brutalnie przerwane przez wielokrotne pchnięcia nożem w głowę i szyję. Ciało dziewczyny sprawca zrzucił ze skarpy, w pobliżu jeziora. Wszystkie dowody wskazują na byłego partnera ofiary. Został on aresztowany w Niemczech, gdzie usiłował się ukryć.

Straszliwa zbrodnia wywołała falę oburzenia we włoskim społeczeństwie. Nie tylko ze względu na jej bestialski charakter, ale również dzięki listowi napisanemu przez siostrę Giulii, Elenę Cecchettin. W swoim liście przekazanym do „Corriere della Sera”, Elena określiła zbrodnię jako efekt patriarchatu i kultury gwałtu, które są głęboko zakorzenione w społeczeństwie.