Istotność i metody dopajania niemowląt – od kiedy i jakimi produktami?

Od kiedy powinniśmy zacząć dopajać niemowlęta, które są karmione naturalnie lub mlekiem modyfikowanym? Jak się okazuje, do momentu osiągnięcia 6. miesiąca życia, potrzeba organizmu niemowlęcia na wodę jest zaspokajana przez pokarm matki lub mleko modyfikowane. Od tego czasu jednak, maluchy wymagają dodatkowego nawadniania. Istotne jest to, aby płyny podane jako uzupełnienie diety służyły nie tylko zaspokojeniu pragnienia, ale także dostarczały organizmowi ważnych składników odżywczych. Ale jakim płynem najlepiej dopajać niemowlę i jak nauczyć je picia wody?

Z jakiego powodu jest konieczne dopajanie niemowlaka? Wskazane jest uświadomienie sobie, że woda jest kluczowym elementem ciała – zarówno małych dzieci jak i dorosłych osób. Jest niezbędna dla wszystkich procesów metabolicznych oraz rozpuszcza w sobie niezbędne dla zdrowia substancje odżywcze. Dla niemowląt odpowiednie nawodnienie jest o tyle istotniejsze, że nie posiadają one jeszcze dobrze rozwiniętych mechanizmów gospodarki wodnej.

W przeciwieństwie do dorosłych, w ciele niemowląt woda stanowi około 80% masy ciała. To oznacza, że dzienne zapotrzebowanie malucha na wodę wynosi 700 ml do momentu ukończenia 6. miesiąca życia, a później wzrasta do 800 ml do końca pierwszego roku życia – z tego ok. 20% jest dostarczane zazwyczaj za pośrednictwem pokarmów stałych.

Warto podkreślić, że codzienne zapotrzebowanie na wodę odpowiada około 15% masy ciała małego dziecka.