Jubileuszowy Piknik Edukacyjny na cześć Dnia Ziemi w Muzeum Geologicznym

Warszawskie Muzeum Geologiczne staje się dzisiaj miejscem, gdzie wszyscy zainteresowani mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony i stanu środowiska naturalnego w naszym kraju. Placówka zdecydowała się zorganizować edukacyjny piknik, aby uczcić nadchodzący Dzień Ziemi. Rozpoczęcie festynu zaplanowano na godzinę 10.

Niewątpliwie tegoroczne świętowanie Dnia Ziemi nabiera szczególnego znaczenia, bowiem przypada ono na dwudziestą rocznicę utworzenia Światowej Sieci Geoparków. W związku z tym wyjątkowym jubileuszem, gościć będziemy przedstawicieli trzech polskich geoparków, które są dumnymi członkami Światowych Geoparków UNESCO.

Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających wiele rozmaitych stoisk – geologicznych, archeologicznych, a także te należące do warszawskich muzeów przyrodniczych. Będą tam także reprezentacje Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasów Państwowych i Parków Narodowych. Goście będą mieli także okazję uczestniczyć w ciekawych prelekcjach i warsztatach geologicznych.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, będący współorganizatorem pikniku, zaprezentuje swoje metody badania naturalnego środowiska. Jak podkreśla Maciej Karczyński, rzecznik GIOŚ, głównym celem inspektoratu jest ochrona naszego środowiska.

– Na pikniku pokażemy przede wszystkim mobilne laboratorium, gdzie będziecie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób pobieramy i analizujemy próbki z wody, powietrza czy gleby. Zaprezentujemy również specjalistyczne urządzenia służące do monitoringu różnych elementów środowiska – mówi Maciej Karczyński.

Eksperci opowiedzą gościom pikniku o rezultatach monitoringu różnych gatunków zwierząt. Będzie również możliwość porozmawiania ze specjalistą od zwalczania przestępczości środowiskowej i dowiedzenia się więcej o wykorzystywanych przez niego metodach i narzędziach.

Prezentacje swojej działalności przygotowały także instytucje takie jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Parki Narodowe i Lasy Państwowe.

Piknik w Muzeum Geologicznym zakończy się o godzinie 15. Więcej informacji na temat programu wydarzenia można znaleźć na stronie muzeum.