PAKA w Krakowie – przegląd młodych kabaretów polskich

Wśród wydarzeń kulturalnych pozytywnie wyróżniają się te, które powodują śmiech. Do ich grona z pewnością należy PAKA, czyli cykliczny przegląd młodych kabaretów, podczas których wyłaniane są te najlepiej prosperujące. Sprawdź, czym dokładnie jest ten event, jak wyglądała jego edycja 2019 i czy warto wybrać się na kolejne.

PAKA – historia wydarzenia

PaKA to wydarzenie z tradycją, ponieważ jego korzenie sięgają aż do 1992 roku. To właśnie wtedy Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA zorganizowało pierwszą edycję eventu. Na początku odbywało się ono w Centrum Kultury „Rotunda” w Krakowie, aż do 2016 roku, kiedy to miejsce zostało zamknięte. Następnie przeniesiono się do Kina Kijów, a później do Nowohuckiego Centrum Kultury. To właśnie tutaj obyła się 35. PAKA, która miała miejsce w dniach 11-14 kwietnia 2019 roku.

Z czasem wydarzenie stało się coraz bardziej popularne. Nie tylko przyciągało więcej i więcej gości, ale także zaczęło pojawiać się w telewizji. Od 2018 roku jest transmitowana w stacji Polsat jak specjalny odcinek programu „Kabaret na żywo”.

PAKA 2019 w Krakowie – jak wyglądało wydarzenie?

W 2019 roku w skład jury konkursu PAKA wychodził Rafał Kmita, Robert Korólczyk i Sambor Dudziński. Po wspólnych naradach przyznali oni nagrodę Grand Prix Kabaretowi Czołówka Piekła. Kolejno I, II i II miejsce zajęli: Grupa Po Omacku Kwiatkowski i Bank, Arkadiusz „Pan” Pawłowski oraz Kabaret Dno. Pomimo tego, że formuła wydarzenie opiera się o konkurs, to jest to niezwykłe wydarzenie przede wszystkim dla publiczności, która doskonale się bawi, o czym świadczą słyszane raz po raz salwy śmiechu.