Prognoza pogody na niedzielę: pochmurnie z opadami deszczu i śniegiem

Dorota Pacocha, synoptyczka Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, informuje, że w najbliższą niedzielę w całym kraju przewiduje się duże zachmurzenie oraz opady deszczu. W północnych częściach Polski oraz na północnym wschodzie opady te będą mieć formę mieszanki deszczu ze śniegiem lub samego śniegu.

Zachmurzenie będzie znaczne, choć z przerwami umożliwiającymi przebłyski słońca. Na terenie całego kraju przewiduje się opady deszczu. W północnej i północno-wschodniej Polsce będą miały one formę mieszanki deszczu ze śniegiem lub samych opadów śnieżnych, których łączna suma wyniesie do 2 cm. Zjawisko to będzie obserwowane także w górskich rejonach Karpat.

Maksymalna temperatura tego dnia wyniesie od 2 stopni Celsjusza na północy, przez 5 stopni w centrum kraju, aż do 9 stopni na zachodzie Polski. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, osiągający prędkość do 65 km/h nad morzem, z kierunku zachodniego i północno-zachodniego.

W nocy przewiduje się duże zachmurzenie z okresami przejaśnień, a na zachodzie kraju rozpogodzenia. W większości regionów wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, jedynie na zachodzie bez opadów. Na północnym wschodzie przewiduje się przyrost pokrywy śnieżnej do 4 cm. Uwaga! Na drogach i chodnikach może być ślisko.

Minimalna temperatura w niedzielę nocą wyniesie od -6 stopni Celsjusza w Kotlinach Sudeckich i od -3 do 0 stopni Celsjusza na pozostałych obszarach. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego natężenia, z porywami do 60 km/h w rejonie Zatoki Gdańskiej, z kierunku północnego i północno-zachodniego.