Warszawski Plażowy – inicjatywa dbająca o porządek i atrakcyjność stolicy nad Wisłą

Od nadchodzącego weekendu, pięć plaż miejskich w Warszawie będzie codziennie gościć projekt „Warszawski Plażowy”. Inicjatywa ta jest częścią kampanii „Dzielnica Wisła” i umożliwia plażowiczom poznawanie wisłańskich atrakcji oraz aktywny udział w utrzymaniu czystości na plażach.

Projekt „Warszawski Plażowy” jest realizowany w ramach kampanii „Dzielnica Wisła” już od dziesięciu lat. Aktualnie, pod jego skrzydłami znajdują się cztery plaże miejskie: Żoliborz, Rusałka, Poniatówka, Saska oraz plaża na bulwarze gen. George’a Smitha Pattona.

Dzięki działaniom Warszawskiego Plażowego, osoby odwiedzające plaże mogą nie tylko korzystać z dostępnego sprzętu rekreacyjnego, ale również zdobywają cenne informacje o atrakcjach nad Wisłą oraz walorach przyrodniczych warszawskiego odcinka rzeki. Jednym z kluczowych elementów projektu są organizowane wspólnie z mieszkańcami akcje sprzątania brzegów Wisły.

Akcje sprzątania zostały zaplanowane na 14 lipca na plaży Rusałka, 18 sierpnia na Saskiej i 22 września na Poniatówce. W trakcie tych działań, chętni będą mogli otrzymać worki na śmieci i zaangażować się w dbanie o czystość plaż i łęgów nadwiślańskich. W ubiegłym roku, akcje sprzątania przyciągnęły ponad 3250 osób, które zgromadziły ponad 350 worków odpadów. W podziękowaniu za wkład, uczestnicy otrzymują plakaty z grafiką Oli Jasionowskiej.

Plażowicze mają do dyspozycji leżaki, piłki oraz zabawki dla dzieci. Dodatkowo, w ramach akcji „Zaczytaj się nad Wisłą”, na plażach dostępne są plenerowe biblioteki. Warszawski Plażowy oferuje także informacje i pomoc w zakresie drobnych potrzeb: różowa skrzyneczka, apteczka lub kubek wody. Punkty informacyjne projektu znajdują się na pięciu warszawskich plażach i są otwarte w godzinach od 11:00 do 19:00.