Czystość pościeli – sztuka dbania o świeżość naszych łóżek

Rola czystej pościeli w utrzymaniu higieny domowej jest nie do przecenienia. Podczas rutynowego sprzątania, zawsze należy przywiązać odpowiednią wagę do jej odświeżenia, czy to poprzez wietrzenie na balkonie lub blisko otwartego okna. W kolejnym etapie dokładnie oczyszczamy wnętrza łóżek, tapczanów higienicznych, jak również szuflady i szafki przeznaczone do przechowywania pościeli. Użyjmy do tego odkurzacza, a następnie przetrzyjmy te miejsca wilgotną szmatką nasączoną terpentyną. Ważne jest również, aby dokładnie sprawdzić te obszary pod kątem ewentualnych śladów pluskiew.

Jeśli chodzi o MATERACE Z WŁOSIA, po odpowiednim wywietrzeniu należy je solidnie wstrząsnąć na specjalnym trzepaku na podwórzu (jest to idealne zadanie dla osób o dużej sile fizycznej). Jeśli z jakiegoś powodu musimy wykonać tę czynność w mieszkaniu, pokryjmy materac wilgotnym prześcieradłem i dokładnie go wstrząśnijmy, regularnie płucząc prześcieradło. Następnie skupmy się na oczyszczeniu wszelkich szwów, pikowań i trudnodostępnych zakamarków za pomocą szczotki lub odkurzacza.

MATERACE Z GĄBKI czy typu Yoga najlepiej czyścić za pomocą odkurzacza lub lekko wilgotnej szczotki. W tym przypadku unikajmy używania trzepaczy. Większość plam można usunąć za pomocą roztworu amoniaku z wodą (1 łyżeczka amoniaku na 1 szklankę wody), a następnie przemyć czystą wodą i natychmiast osuszyć, aby zapobiec zawilgoceniu środka materaca. Dla zachowania czystości materaca zalecamy stosowanie pod prześcieradłem flanelowego kocyka lub pokrowca z bawełnianej tkaniny, które są regularnie zmieniane i prane. Ten sam proces dotyczy tapczanów, kanap i wersalek, których używamy również jako siedzisk w ciągu dnia.

Co do KOCÓW I PLEDÓW z wełny lub anilany, powinny one być regularnie wietrzone i trzepane lub czyszczone odkurzaczem. Szybkie reagowanie jest kluczem do usuwania plam na tkaninach. Jeśli zauważymy naderwaną lamówkę czy rozdarty brzeg, natychmiast przystępujemy do naprawy, pamiętając, że drobne uszkodzenia mogą prowadzić do rozciągnięcia tkaniny i deformacji krawędzi.

KOŁDRY WATOWANE wymagają codziennego wietrzenia nawet przez krótki czas. Należy je wystawić na balkonie lub blisko otwartego okna. Nie wolno nam zapominać o tym, że nigdy nie powinniśmy chować niewietrzonej pościeli do łóżek, skrzyń lub szuflad. Co jakiś czas odświeżamy kołdry wilgotną gąbką, a te które są mocno zabrudzone, najlepiej oddać do pralni chemicznej.

Na koniec KOŁDRY PUCHOWE I PIERZYNKI. Powinny one być wietrzone równie często co kołdry watowane. Należy je regularnie strzepywać i poruszać, aby zapobiec zbiciu się puchu. Odświeżenie kołdry puchowej jest możliwe w warunkach domowych, ale należy wybrać na to słoneczny letni dzień. Kołdrę rozkładamy płasko na stole czy podłodze kuchennej, zabezpieczając ją prześcieradłem lub białym bawełnianym kocykiem. Następnie przecieramy ją gąbką lekko zwilżoną w gęstej pianie z mydła. Po tej procedurze, spłukujemy kołdrę, uważając aby gąbka była ledwo wilgotna ale zawsze czysta. Suszymy w przewiewnym miejscu, najlepiej na otwartej przestrzeni, której nie dosięgają promienie słoneczne, często potrząsając kołdrą i zmieniając jej położenie.