Papież Franciszek apeluje o poprawę edukacji męskiej w świetle głośnej zbrodni we Włoszech

Papież Franciszek podkreślił konieczność odpowiedniego kształtowania postaw mężczyzn, które pozwolą im na budowanie zdrowych relacji z płcią przeciwną. Jego zdaniem mężczyźni powinni być nauczani szacunku i troski wobec kobiet. Papież zareagował w ten sposób na ostatnie doniesienia dotyczące brutalnego zabójstwa była partnerki przez jej byłego chłopaka we Włoszech.

Podczas spotkania z grupą dziennikarzy z włoskich mediów, Franciszek zaznaczył, że edukacja mężczyzna powinna koncentrować się na uczeniu szacunku i pielęgnacji zdrowych relacji z kobietami. Przy tym dodał, że role mężczyzn w społeczeństwie to budowanie mostów, a nie tworzenie bariery między jednostkami.

W kontekście ostatnich zdarzeń we Włoszech, papież odwołał się do brutalnych przestępstw popełnianych na kobietach. Szczególnie głośne było niedawne morderstwo Giulii Cecchettin, studentki, której ciało odkryto w regionie Friuli-Wenecji Julijskiej.

Młoda kobieta zniknęła na początku listopada po spotkaniu ze swoim byłym partnerem, Filippo Turettą. Niedługo potem okazało się, że nie żyje. Została prawdopodobnie brutalnie pobita i zgwałcona, jako że jej ciało znaleziono nago.

W liście do włoskiego dziennika „Corriere della Sera”, siostra zamordowanej Giulii – Elena – wyraziła swoje oburzenie na przemoc wobec kobiet we Włoszech, którą nazwała efektem patriarchatu i kultury gwałtu. Wyraziła swoje przekonanie, że zbrodnia taka jak ta popełniona na jej siostrze jest równoznaczna z zbrodnią państwową, ponieważ państwo nie zapewnia należytej ochrony i bezpieczeństwa dla kobiet.