Dni kultury na Starówce: 71. Urodziny Starego Miasta obchodzimy hucznie!

Stare Miasto w Warszawie za chwilę zamieni się na trzy dni w pulsujące serce kulturalne stolicy. W ramach obchodów 71. rocznicy powstania Starówki, do organizacji blisko stu różnorodnych wydarzeń kulturowych przyłączyło się aż 40 instytucji. Wśród szerokiej oferty znajdą się koncerty, warsztaty, spacery czy możliwość odwiedzenia pracowni artystycznych. Świętowanie rozpocznie się 19 lipca i potrwa do końca weekendu, 21 lipca.

Inicjatywa na taką skalę zrodziła się w zeszłym roku, w kontekście obchodów okrągłej rocznicy odbudowy Rynku Starego Miasta i części staromiejskich ulic – dokładnie 22 lipca 1953 roku oddano je do użytku. Sukces poprzedniej edycji, związanej z 70. Urodzinami Starówki, sprawił, że wydarzenie to ma potencjał stać się jednym z kluczowych punktów w kalendarzu najważniejszych imprez warszawskich.

W tym roku święto Starówki przypada na dni od 19 do 21 lipca. W ramach trzydniowych obchodów planowane jest niemal 100 wydarzeń, wśród których znajdą się koncerty, warsztaty artystyczne, spacery, gry miejskie, wystawy czy potańcówki. Miłośnicy różnych gatunków muzycznych będą mogli posłuchać koncertu znanego zespołu Molesta Ewenement, a także obchodów 50. rocznicy zamontowania zegara na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego oraz występu Aga Zaryan Quintet w ramach 30. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce.

Dzień finałowy obchodów, niedziela 21 lipca, rozpocznie się od wielokulturowego śniadania przed Muzeum Warszawy w ramach cyklu „Niematerialna Warszawa: Śniadania z piosenką nowowarszawską”. Śniadanie w latynoskim stylu poprowadzi dla uczestników José Torres – kubańsko-polski muzyk i wirtuoz instrumentów perkusyjnych, znany jako twórca pierwszej orkiestry salsowej Jose Torres y Salsa Tropical.

Większość atrakcji oferowanych w ramach urodzin Starego Miasta jest bezpłatna, choć na niektóre wydarzenia konieczna może być wcześniejsza rejestracja.