Dostęp do kultury: darmowe dni w muzeach stolicy

Warszawskie instytucje kultury, takie jak Muzeum Karykatury, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie oraz Muzeum Powstania Warszawskiego otwierają swoje progi dla publiczności bez konieczności płacenia za bilet w wybrane dni tygodnia. Jutrzejszy czwartek przyniesie okazję do bezpłatnego zwiedzenia Muzeum Warszawy, gdzie kończy się wystawa zasłużonego artysty fotografii, „Moi Ver”.

Na stałe i czasowe ekspozycje, kuratorskie oprowadzania, wykłady, warsztaty, spacery wokół tematów związanych z danymi ekspozycjami, spotkania z artystkami i artystami – to wszystko oferują warszawskie muzea. Przechodzą one szerokie spektrum zainteresowań różnych grup wiekowych. Setki różnorodnych eventów, zarówno stacjonarnych jak i online, są organizowane przez cały rok, a specjalne dni tygodnia umożliwiają bezpłatne zwiedzanie muzealnych zbiorów.

Wśród muzeów prowadzonych przez miasto Warszawę, poniedziałki przeznaczone są na darmowe zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, we wtorki otwarte są bezpłatnie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i Muzeum Karykatury. Czwartki to dni, w których można za darmo odwiedzić Muzeum Warszawy oraz wszystkie jego filie, takie jak Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Muzeum Farmacji, Muzeum Drukarstwa. Ponadto, czwartki to okazja do bezpłatnej wizyty na stałej ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Fotoplastikonu Warszawskim.

W Muzeum Warszawy można w najbliższych dniach obejrzeć wyjątkową wystawę „Moi Ver”, prezentującą twórczość Mojżesza Worobiejczyka. Był on jednym z czołowych przedstawicieli awangardy europejskiej lat 20. XX wieku – fotografem, grafikiem, malarzem. W okresie międzywojennym dokumentował życie żydowskiej społeczności w Polsce, która niedługo miała ulec zagładzie.

Na wystawie pod pseudonimem „Moi Ver”, który artysta przyjął w 1929 roku, zgromadzono ponad 300 obiektów: zdjęcia, plakaty, publikacje, projekt książek, obrazy i dokumenty. To pierwsza okazja do zobaczenia tak bogatej i różnorodnej kolekcji twórczości tego artysty, który we Francji jest uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej. Po wystawie w Paryżu i Warszawie, ekspozycja „Moi Vera” trafi w przyszłym roku do Tel Awiwu. Ten wyjątkowy projekt będzie dostępny do obejrzenia do 4 lutego 2024 roku.

Zwiedzanie nocą to kolejna atrakcja, na którą czekają warszawiacy i turyści. Od lat popularność Nocy Muzeów nie słabnie. W tym roku, w nocy z 18 na 19 maja, ulice stolicy znów będą ożywione poszukiwaniami kulturalnych doznań. Rejestracja placówek chętnych do udziału w tegorocznym wydarzeniu właśnie się rozpoczęła.