Nadchodzą niebezpieczne zjawiska atmosferyczne: IMGW wydaje alerty dla całego kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozuje na najbliższy czwartek ekstremalne warunki atmosferyczne. Przewiduje się dynamiczną zmienność aury, wiatry o dużej sile oraz opady deszczu, które mogą zamieniać się w marznący deszcz prowadzący do gołoledzi. Ostrzeżenia te dotyczą całej Polski. Temperatury w tym dniu powinny oscylować między 3 a 11 stopniami Celsjusza.

Czwartkowy dzień przyniesie podobną sytuację pogodową jak poprzednie dni, jednak z większym nasileniem niebezpiecznych zjawisk. Intensywne deszcze będą występować na dużych obszarach, a marznące opady charakterystyczne dla tzw. przedzimia, okresu przejściowego pomiędzy jesienią a zimą, pojawią się w niektórych regionach.

IMGW zdecydował się na wydanie ostrzeżeń dla całego kraju. Szczególnie skomplikowana sytuacja jest przewidziana w ośmiu województwach, z których każde ma być narażone na kilka wspomnianych wcześniej zagrożeń:

W województwie zachodniopomorskim na terytorium północnych powiatów obowiązywać będzie alert 2. stopnia związany z silnym wiatrem, ważny od godziny 1 w czwartek do godziny 10 w środę. W pozostałych powiatach wydano alert 1. stopnia przed silnym wiatrem – obowiązywać on będzie od godziny 5 do 22. W regionach wschodnich przewiduje się marznące opady, co skutkowało wydaniem ostrzeżenia 2. stopnia (pozostanie aktualne do godziny 9). Dodatkowo w powiecie choszczeńskim obowiązuje alert 1. stopnia przed marznącymi opadami. W powiatach białogardzkim, świdwińskim, łobeskim, drawskim, szczecineckim ogłoszono alert 1. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu (w godzinach od 9 w czwartek do 9 w piątek).

W województwie pomorskim na obszarze Wybrzeża obowiązuje alert 2. stopnia przed silnym wiatrem (od północy do godziny 9), a na reszcie terytorium alert 1. stopnia przed tym zjawiskiem (w godzinach od 5 do 22). Wydane zostały także alerty 1. stopnia przed intensywnymi opadami dla całego województwa z wyjątkiem północnych powiatów (w godzinach od 5 do 22). Dodatkowo na terenie całego województwa obowiązują ostrzeżenia 2. stopnia przed marznącymi opadami (od północy do godziny 9).

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego alert 1. stopnia przed intensywnymi opadami obowiązuje w zachodnich powiatach (od godziny 9 w czwartek do godziny 9 w piątek). W reszcie województwa został wydany alert 1. stopnia przed silnym wiatrem (w godzinach od 5 do 22), jak również alert 2. stopnia przed marznącymi opadami, które już zaczynają ustępować i mają zakończyć się po godzinie 8.

Na terenach województwa podlaskiego wydano alert 2. stopnia przed marznącymi opadami (w godzinach od 8 do 15) dla większości regionu, z wyjątkiem zachodnich krańców, gdzie fenomen ten pojawi się wcześniej – między godziną 5:30 a 8:15. Na terenie całego województwa ogłoszono również alert 1. stopnia przed silnym wiatrem (obowiązywać będzie od godziny 11 w czwartek do 2 w piątek).

Na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia przed marznącymi opadami (od północy do godziny 9). W wschodnich regionach zjawisko to już zanika. Wydano również alert 1. stopnia przed silnym wiatrem, który będzie obowiązywał od godziny 11 w czwartek do godziny 2 w piątek.

Województwo mazowieckie objęte jest alertem 2. stopnia przed marznącymi opadami praktycznie na całym swoim obszarze. Opady te zaczynają jednak już ustępować i powinny zakończyć się po godzinie 8. Na terenie południowych powiatów sytuacja jest nieco lepsza – tam obowiązują alerty 1. stopnia, opady powinny zaniknąć po godzinie 8, z wyjątkiem powiatów zwoleńskiego i lipskiego, gdzie alert będzie obowiązywał między godziną 8 a 15. Wydano również alert 1. stopnia przed silnym wiatrem, obowiązujący na terenie całego województwa od godziny 11 w czwartek do godziny 2 w piątek.

W województwie lubelskim obowiązuje alert 2. stopnia przed marznącymi opadami (w godzinach od 8 do 15), z wyjątkiem południowej części, gdzie wydano alert 1. stopnia (w tych samych godzinach). Dla całego województwa ogłoszono również alert 1. stopnia przed silnym wiatrem, obowiązujący od godziny 11 w czwartek do godziny 2 w piątek.

Wielkopolskę objęto alertem 2. stopnia przed marznącymi opadami (od północy do godziny 9), na reszcie obszarów obowiązuje alert 1. stopnia (od północy do godziny 9). Wydane zostało też ostrzeżenie 1. stopnia przed silnym wiatrem, obowiązujące od godziny 11 w czwartek do godziny 2 w piątek.