Ostateczne prace budowlane na ulicy Gagarina w Warszawie

Na ulicy Jurija Gagarina w Warszawie finalizowane są prace związane z budową kolektora i trasy tramwajowej. W piątek, wieczorem 12 kwietnia, rozpoczną się ostatnie zadania asfaltowe na jezdni prowadzącej do ulicy Czerniakowskiej. Na odcinku między Sielecką a Czerniakowską pojazdy będą kierowane jednym pasem ruchu. Ponadto, sama Czerniakowska zostanie zwężona. Po weekendzie prace zostaną przeniesione bliżej ulicy Belwederskiej.

Koniec ubiegłego roku przyniósł powrót kierowców na ulicę Gagarina, choć nadal poruszają się oni po tzw. warstwie wiążącej. Planowane jest położenie końcowej warstwy ścieralnej, czego realizację przesunięto na cieplejsze dni. Początek wiosny to idealny moment na takie działania.

Ostateczne zadania na Gagarinie podzielono na kilka etapów. Pracownicy drogowi zaczną od jezdni wiodącej do Czerniakowskiej. W piątek, 12 kwietnia, około godziny 22:00, ta część drogi między Sielecką a Czerniakowską zostanie zamknięta. Pojazdy będą kierowane drugą jezdnią w obu kierunkach. Ulice Sielecka, Iwicka i Czerska (wszystkie położone na południe) stracą dostęp do Gagarina. Można do nich dojechać od strony ulicy Chełmskiej.

Przy skrzyżowaniu z Gagariną, jezdnia na Czerniakowskiej w stronę Wilanowa również zostanie zamknięta. Ruch pojazdów będzie przekierowany na drugą stronę drogi. Kierowcy będą poruszać się dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, przy czym jeden z nich umożliwi skręt w prawo, a dla skrętu w lewo zostanie przewidziany dodatkowy pas ruchu. Wyjazd z alei Polski Walczącej będzie ograniczony o jeden pas, ale wszystkie drogi wyjazdowe pozostaną dostępne. Nie będzie jednak możliwości skrętu w lewo z Gagarina na Czerniakowską w stronę Trasy Łazienkowskiej.

Przejścia dla pieszych przez Gagarina i Czerniakowską pozostaną otwarte. Prace potrwają tu do poniedziałku, 15 kwietnia, do godziny 4:00.

Prace drogowe wpłyną również na kursowanie pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego. W weekend, 12-15 kwietnia, zostaną zmienione trasy autobusów linii 107 i 119. Autobusy linii 107, jadące w kierunku pętli Esperanto, wrócą na trasę podstawową, skręcając z ulicy Bobrowieckiej w prawo w Chełmską, a następnie w lewo w Czerniakowską. Z kolei autobusy linii 119, jadące z Wiśniowej Góry na Mokotów, skręcą z alei Becka w prawo w aleję Polski Walczącej i północną jezdnią Gagarina dojadą do Belwederskiej (wracać będą przez Spacerową).

W poniedziałek, 15 kwietnia, około godziny 4:00 drogowcy przeniosą się na odcinek od Sułkowickiej do Sieleckiej. Południowa jezdnia Gagarina, czyli ta, którą kierowcy jeżdżą zazwyczaj w kierunku Czerniakowskiej, zostanie zamknięta. Obecnie można nią dojechać tylko do poprzecznych ulic. Na czas asfaltowania będzie całkowicie zamknięta. Ulice Nabielaka, Górska i Stępińska zachowają wyjazd jedynie na Chełmską.

Utrudnienia na tym odcinku będą trwać do piątku, 19 kwietnia, do godziny 22:00. W kolejny weekend rozpoczną się prace na drugiej jezdni Gagarina.

Wykonawca trasy do Wilanowa, która połączy się z odgałęzieniem na Gagarina, pracuje obecnie nad odcinkiem wzdłuż Goworka i Spacerowej oraz na skrzyżowaniu z Belwederską. Większość szyn i rozjazdów została już ułożona, a sieć trakcyjna jest zawieszona. W maju planowane jest przywrócenie ruchu drogowego w obu kierunkach po Spacerowej. W tym samym czasie ma zostać otwarte połączenie ulicy Chełmskiej z Jana III Sobieskiego i zamknięty wlot ulicy Dolnej. Wykonawca – Budimex – będzie mógł skupić się na przebudowie instalacji podziemnych pod drugą częścią skrzyżowania.

Budimex dąży do tego, aby do końca kwietnia doszło do technicznego przejazdu tramwaju po ulicach Gagarina i Spacerowej. To wpłynie bezpośrednio na rozpoczęcie kursowania z pasażerami. Wykonawca informuje także, że we wrześniu, na początku roku szkolnego, tramwaje dotrą do Wilanowa, do przystanku przy ulicy Branickiego.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Informacje dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.