Ponury obraz dziecięcych deportacji: Rosja znów przenosi ukraińskie dzieci na swoje terytorium

Zgodnie z informacjami, które podało Centrum Narodowego Sprzeciwu prowadzone przez Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej, Rosja nie ustaje w swoim przerażającym postępowaniu. Tym razem, ukraińskie dzieci przebywające w internacie zdrowia psychicznego w południowoukraińskim obwodzie chersońskim zostały przymusowo przetransportowane na terytorium Rosji.

Według meldunku Centrum, miejsce docelowe dzieci – miasto Penza, zlokalizowane na zachodzie Federacji Rosyjskiej. Wszystko to zaaranżowała pewna kobieta, której tożsamość jest dobrze znana ukraińskim organom ścigania – poszukiwana jest ona na mocy międzynarodowego listu gończego za udział w zbrodniach przeciwko ludzkości. Centrum alarmuje, iż praktyka nielegalnej deportacji ukraińskich nastolatków na rosyjskie terytorium jest nadal kontynuowana.

Centrum Narodowego Sprzeciwu podkreśla również, że nie wszystkie dzieci mieszkające w internatach są sierotami. Wiele z nich ma rodziców lub opiekunów prawnych. Większość z tych dzieci, mimo że ma krewnych na Ukrainie, jest deportowana bez zgody ani wiedzy tych osób.

Od momentu rozpoczęcia konfliktu zainicjowanego przez Kreml, tysiące ukraińskich dzieci zostało przeniesionych z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Choć większość z nich trafia do Rosji, wiadomo także, że 2400 dzieci zostało wywiezionych na Białoruś.