Przemiana betonowego placu na Bielanach w atrakcyjną przestrzeń do odpoczynku

Plac z betonu, położony na warszawskich Bielanach, przekształcił się w uroczy zakątek relaksu. Już obecnie lokalni mieszkańcy mają możliwość korzystania z umieszczonych w tym miejscu ławek oraz siedzisk, natomiast kiedy nadejdzie wiosna, będą mieli okazję cieszyć się widokiem nowo posadzonych, kwitnących roślin – łącznie blisko 3 tysiące sztuk.

Dobiegły końca główne prace realizowane w ramach ostatniego etapu projektu Skweru Integrator. Obszar znajdujący się na skrzyżowaniu ulicy Kasprowicza i alei Zjednoczenia stał się znacznie bardziej dostępny dla lokalnej społeczności. W wyniku prac zyskaliśmy nowe przestrzenie przeznaczone do odpoczynku – miejsca do siedzenia na drewnianych tarasach i charakterystyczne warszawskie ławki. Taras ze schodami przylegający do budynku, w którym mieści się Bielański Integrator Przedsiębiorczych, został zmniejszony i odnowiony. Dodatkowo powstała nowa pochylnia zapewniająca dostęp dla osób niepełnosprawnych.

W trakcie drugiego etapu inwestycji z terenu skweru usunięto prawie 300 metrów kwadratowych utwardzonej powierzchni. W miejscu, gdzie wcześniej znajdował się mur oporowy, utworzono teraz trawnik i żywopłot z irgi błyszczącej. Na reszcie przestrzeni wykonano nowe posadzenia, w tym rośliny cebulowe, byliny, krzewy oraz trzy egzemplarze lipy holenderskiej w odmianie 'Palladia’.

Zainstalowano nowe kosze na odpadki. Poza tym pojawiły się nowoczesne latarnie i zamgławiacz, które zostaną uruchomione po zamontowaniu skrzynki zasilającej przez firmę STOEN.

Realizacją Skweru Integrator zajęło się Biuro Zarządu Zieleni m.st. Warszawy we współpracy z Urzędem Dzielnicy Bielany. Wykonawcą prac była firma BIOSFERA Tomasz Tomala. Pierwszy etap inwestycji zakończył się w kwietniu 2023 roku.