Reaktywacja zimy w Krakowie i Małopolsce: Powrót śniegu, trudne warunki na drogach

Dla tych, którzy przypuszczali, że śnieg już ostatecznie opuścił krainę Krakowa i Małopolski, mamy do przekazania niezbyt optymistyczną wiadomość. Mroźne białe płatki powróciły, pokrywając drzewa i ulice podczas nocnej zasypy. Choć mróz nie jest tak intensywny, jak moglibyśmy się spodziewać, jego obecność jest odczuwalna. Te niespodziewane zmiany pogodowe utrudniają sytuację na drogach regionu.

Nawierzchnia dróg jest śliska, co wymaga szczególnej ostrożności od kierowców. Chociaż nie obserwujemy gigantycznych korków, jazda jest powolniejsza niż zwykle na wielu trasach. Na autostradzie A4 od Swoszowic do Balic oraz w okolicy Podłęża ruch jest spowolniony. Zakopianka jest zablokowana na jezdni prowadzącej do Krakowa. W samym Krakowie natomiast – Konopnickiej, Rondzie Grunwaldzkim, Opolskiej, Nowohuckiej, Czarnowiejskiej także panuje spowolniony ruch. Sytuacja jest podobna na Wielickiej i Zakopiańskiej. Co gorsze, na ulicy Wita Stwosza doszło do poważnego incydentu drogowego, w wyniku którego jedna osoba jest ranna.

W kierunku Ronda Mogilskiego na ulicy Wita Stwosza, zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba jest pod opieką personelu medycznego, co dodatkowo utrudnia ruch w tej okolicy.

Prognozy pogody zapowiadają w ciągu dnia generalnie duże zachmurzenie. Możemy spodziewać się słabych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie może także wystąpić marznący deszcz powodujący gołoledź. Rano mogą występować mgły marznące, ograniczające widoczność do 200 m. Temperatura maksymalna będzie oscylować od -3°C na północnym wschodzie i w górskich rejonach Karpat do 1°C na zachodzie, południu i w centrum kraju. Wiatr na zachodzie i południu będzie słaby, zmienny, a poza tym słaby i umiarkowany z południowego wschodu i wschodu.

Noc przyniesie głównie duże zachmurzenie, choć możliwe są rozpogodzenia w górach i rejonach podgórskich. Miejscami spodziewane są słabe opady śniegu, na zachodzie, południu i w centrum kraju mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu, który będzie powodował gołoledź. Lokalnie mogą pojawić się marznące mgły ograniczającej widoczność do 200 m. Minimalna temperatura wyniesie od -11°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich do około -4°C w centrum, dochodząc do -1°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, kierunek wschodni i południowo-wschodni.