Wśród atrakcji festiwalu znajduje się spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły, który podejmuje drażliwy temat eutanazji. Jest to jedna z najważniejszych polskich produkcji teatralnych roku 2023, stworzona przez Teatr Żeromskiego w Kielcach oraz Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie.
Znaczące są również spektakle takie jak „Niepokój przychodzi o zmierzchu” pochodzące z Teatru Pantomimy we Wrocławiu – jest to podróż przez świat oczami dziecka zmagającego się z żałobą. Narodowy Stary Teatr w Krakowie zaprezentuje dwie sztuki: „Pewnego długiego dnia”, które porusza temat uzależnień oraz „Genialna przyjaciółka”, opowiadająca o dojrzewaniu kobiet.
Na 44. edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych nie zabraknie spektakli opartych na prawdziwych historiach, takich jak „Dobrze ułożony młodzieniec” z Teatru Nowego w Łodzi, badający problem nienormatywności płciowej. Ponadto, Teatr Nowy w Słupsku przedstawi „Małą piętnastkę”, próbującą odtworzyć tragedię, do której doszło w 1948 roku na Jeziorze Gardno. Z kolei Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu przygotował spektakl „Nocny portier. Doświadczenie”, będący hołdem dla więźniarek obozów koncentracyjnych i odwołujący się do często pomijanego w dyskusjach tematu domów publicznych w obozach.
Znajdzie się też miejsce na odważniejsze tematy a’la offowe – „Mój pierwszy rave” przenosi widzów do Łodzi lat 90., pełnej pulsującej muzyki techno. Natomiast twórcy „Ostatnich dni Eleny i Nicole Ceausescu” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz „Opowieści babć szeptanych córkom przez matki” z Teatru Współczesnego w Szczecinie zastanawiają się nad polsko-rumuńskimi powiązaniami.