AfryKamera – okiem kobiet: festiwal filmów afrykańskich w Warszawie

Warszawa za kilka dni zamieni się w epicentrum kultury afrykańskiej, kiedy rozpocznie się jedno z największych europejskich wydarzeń filmowych – AfryKamera. Festiwal, który skupia się na prezentowaniu filmów pochodzących z Afryki, odbędzie się od 12 do 17 grudnia. W ramach tego wydarzenia, Kinoteka i Centrum Kultury Filmowej zaprezentują ponad 20 produkcji, które wyreżyserowane zostały głównie przez kobiety.

Na festiwalu odbędzie się polska premiera debiutanckiego pełnometrażowego filmu Yasmine Benkiran z Maroka pt. „Królowe”. Film opowiada o ucieczce dwóch kobiet i małej dziewczynki poprzez niespokojne tereny pustynne i górzyste doliny Atlasu. Na liście filmów dostępnych podczas AfryKamery znajduje się również „Mami Wata” – laureat nagrody na Sundance. Film nigeryjskiego reżysera C.J. Obasi przedstawia historię małej wyspiarskiej wioski Iyi, gdzie mieszkańcy żyją w harmonii i szczęściu, oddając cześć morskiej bogini.

Wśród propozycji worth seeing jest również „Sira” – film Apolline Traoré, reżyserki pochodzącej z Burkina Faso. To z jednej strony obraz brutalnej rzeczywistości, pokazujący działania islamskich terrorystów. Z drugiej strony jest to jednak portret młodej dziewczyny, która mimo utraty wszystkiego, co dla niej najcenniejsze, stara się przetrwać w surowych warunkach Sahelu.

Muzyczne uzupełnienie festiwalu stanowić będzie AFreaks, które odbędzie się 16 grudnia w warszawskim Klubie SPATiF. Podobnie jak na kinowym ekranie, tak i na scenie dominować będą kobiety. Będziemy mieli okazję usłyszeć między innymi rwandyjską didżejkę i wokalistkę Cheryl Isheja znaną jako Binghi, Shennen SP – brytyjską kuratorkę i didżejkę, polsko-nigeryjską wokalistkę Ifi Ude oraz Kitty Sarcasm – didżejkę z Wrocławia.

Po zakończeniu części stacjonarnej festiwalu, od 17 do 26 grudnia, AfryKamera przeniesie się do sieci. Wybrane tytuły będzie można obejrzeć na platformie VOD Warszawa.