LET’S DOC: Festiwal Filmów Dokumentalnych odkrywa uroki kina niezależnego dla młodszych odbiorców

Druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC, której start zaplanowano na 13 kwietnia, ma za zadanie przybliżyć młodszym widzom fascynujący świat filmów dokumentalnych. W związku z bieżącą sytuacją pandemiczną, festiwal odbędzie się w dwóch formatach – stacjonarnie w Kinotece oraz w wersji online na platformie VOD Warszawa.

Świat kina dokumentalnego to szansa na zrozumienie kompleksowości i różnorodności ludzkich doświadczeń, a także okazja do głębszej refleksji nad otaczającym nas światem. Program tegorocznego festiwalu obejmuje filmy odzwierciedlające życie nastolatków i ukazujące ich codzienne wyzwania. Wśród nich znajduje się między innymi film „Ostatnia pieśń z Kabulu”, brytyjsko-katarsko-portugalskiej produkcji, który przenosi widza do Afganistanu podczas panowania Talibów i ukazuje realia życia młodych muzyków będących obiektem brutalnej przemocy i zakazów. Z kolei francuska produkcja „Linda i Irina” opowiada o dwóch najlepszych przyjaciółkach, które zmuszone są do rozstania z powodu przeprowadzki.

Festiwal nie zapomina również o filmach dotykających delikatnych tematów związanych z dojrzewaniem oraz relacjami rodzeństwa. Film „Hormony” pochodzący z Niderlandów rzuca światło na różnorodność doświadczeń z antykoncepcją hormonalną, natomiast polski dokument „Moja siostra” przedstawia poruszającą historię uzdolnionej artystycznie nastolatki walczącej z narkotykowym uzależnieniem, którą obserwujemy przez pryzmat jej brata – autora filmu.

Misją Festiwalu LET’S DOC jest nie tylko inspirowanie młodych ludzi do poszerzania horyzontów i lepszego zrozumienia otaczającego ich świata, ale również motywowanie ich do aktywnego udziału w życiu społecznym. Każdy film prezentowany podczas festiwalu stanowi punkt wyjścia do refleksji, debaty czy kolejnych działań. Organizatorzy zapewniają także towarzyszące projekcjom prelekcje, dyskusje i spotkania gościnne, tworząc tym samym przestrzeń do wymiany poglądów oraz odkrywania siebie i świata.

Dodatkowo w ramach festiwalu organizowane są specjalne warsztaty rodzinne, na które zaproszone są dzieci wraz z opiekunami. Nauczyciele z kolei mają możliwość rezerwowania warsztatów i pokazów szkolnych dla swoich uczniów.