Pięciu finalistów w jubileuszowym wydaniu Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Finalistami tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostali autorzy trzech książek napisanych w języku polskim oraz dwóch książek przetłumaczonych z francuskiego i hiszpańskiego. Zwycięzca, który stworzył najlepszy reportaż roku, zostanie ogłoszony 25 maja.

Obszar zainteresowania finalistów obejmuje tematy takie jak: proces sekularyzacji Irlandii, skomplikowana i podzielona historia Turcji, surowe realia meksykańskiego Veracruz, Polska z czasów PRL i początki epidemii HIV oraz miejska dzika przyroda obserwowana z bliska i z niesamowitą pasją. Każda z tych tematów reprezentuje jedną z pięciu książek nominowanych do piętnastej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Jury pod kierownictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej wybrało pięć książek, które będą rywalizować o tytuł najlepszego reportażu roku. Nominacje zdobyli (w porządku alfabetycznym): Marta Abramowicz za książkę „Irlandia wstaje z kolan”, Ersin Karabulut za „Kroniki ze Stambułu, tom 1”, Michał Książek za „Atlas dziur i szczelin”, Fernanda Melchor za „To nie jest Miami” oraz Bartosz Żurawiecki za „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”.

Decyzja o tym, kto zdobędzie Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, zostanie ogłoszona 25 maja podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Nagroda dla autora najlepszego reportażu wynosi 100 tys. zł, natomiast tłumacz najlepszej książki reporterskiej otrzyma 20 tys. zł. Pozostali nominowani autorzy (o ile nie zdobędą głównej nagrody) otrzymają po 10 tys. zł, a ich tłumacze – po 5 tys. zł.

W jubileuszowej, piętnastej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono 145 książek. Z tej liczby 105 zostało napisanych po polsku, a pozostałe 40 to tłumaczenia. Do konkursu przystąpiło 38 wydawnictw.

Jury decydujące o przyznaniu nagrody składa się z: Katarzyny Surmiak-Domańskiej (przewodnicząca), Sørena Gaugera, Elżbiety Sawickiej, Abela Murcia Soriano i Ludwiki Włodek. Sekretarzem jury jest Maria Krawczyk.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest finansowana i organizowana przez Miasto Stołeczne Warszawę, a partnerem Nagrody jest redakcja Gazety Wyborczej.